تابلو چلنیوم چیست؟ انواع و مزایای آن

تابلو چلنیوم یک تحول عظیم در دنیای  تابلوسازی است که عنصر پایه آن چلنیوم فلکسی گلاس می باشد و از ورود آن به حرفه تابلوسازی چند سالی بیش نمی گذرد اما طرفداران زیادی پیدا کرده است

لبه چلنیوم مهم ترین قسمت تابلو می باشد که از آلیاژ آلومینیوم ساخته شده است که به اختصار به آن چلنیوم گفته می شود. ساخت و تولید این تابلوها حتما باید براساس به روزترین متد و استانداردهای دنیا صورت گیرد.

تابلو چلنیوم نخستین بار به دست شرکت اسپانیایی mci با ورق های آلومینیومی ساخته شد که با فرآوری ها و عملیات خاصی به شکل ورق های آینه ای درآمد که بیینده آن را به شکل فلز استیل می تواند ببیند و بسیار هم در ذهن مخاطب تاثیرگذار و ماندگار است.

تابلو چلنیوم چیست؟

تابلو چلنیوم در حقیقت به حروف و تابلوهایی اطلاق می گردد که لبه حروف آن از جنس چلنیوم باشد. لبه حروف یعنی جایی از حروف که باعث برجستگی آن ها می شود و اغلب دارای رنگ های طلایی و نقره ای هستند.

این تابلوها جذابیت و جلوه منحصر به فردی دارند به این خاطر که هم در روز با نو آفتاب بازتاب خیره کننده ای به حروف می دهد   و هم در شب و مکان های کم نور توسط نورهای smd جلوه ای زیبا به کار می بخشد .

لایه بالایی تابلوهای چلنیوم و قسمتی که نور را عبور می دهد بخش بسیار مهمی به شمار می اید که بایستی حتما به دست متخصصین با سابقه این امر صورت گیرد به این خاطر که طراحی ساخت آن به شدت حساس بوده و به دقت بالایی نیاز دارد.

جنس لایه رویی تابلو چلنیوم پلکسی گلاس است و برای زیرسازی تابلوهایی که  نور smd بر روی آن سوار می شود از پلاستیک های فشرده تحت عنوانpvc به کار می گیرند.

تابلو چلنیوم به دلیل تنوع رنگی و استحکام بالا یکی از پر طرفدارترین تابلوهای حروف برجسته در تابلو سازی می باشد.

انواع تابلو چلنیوم

از زمان ورود تابلو چلنیوم با بازار تبلیغاتی تابلوسازی تا به امروز زمان زیادی نمی گذارد اما در همین مدت کم طرفداران زیادی پیداکرده است و مورد رضایت و استقبال بیشتر صاحبین مشاغل قرار گرفته است به طوری که در حال حاضر کمتر جایی را می بینیم که از تابلو چلنیوم به عنوان سر درب مغازه و فروشگاه خود استفاده نکرده باشند. که دلیل اصلی آن هم تنوع رنگی و اشکال حروف و مانایی کیفیت آن الست.

تابلو چلنیوم تابان

تابلو سازان مجرب و با سابقه این فرصت را مغتنم شمذده و با ایده های خلاقانه اقدام به ساخت و تولید انواع چلنیوم شدند که عبارتند از؛

  • تابلو چلنیووم ساده
  • تابو پلکسی دوبل
  • تابلو چلنیوم RGB
  • تابلو فول کالر
  • تابلو چلنیوم پانچ یا الماسی
  • تابلو لبه پانچ
  • تابلو چلنیوم کریستال جدید

روش های ساخت تابلو چلنیوم

روش ساخت تابلو چلنیوم به صورت دستی: در این روش تمامی مراحل با دستان هنرمند حروف سازان و متخصصین این امر به لبه ها حالت داده می شود و تنها قسمتی که نمی توان به صورت دستی انجام داد قسمت رویه آن است که از جنس پلکسی گلاس می باشد و بایستی با دستگاه لیزر برش داده شود که البته شایان ذکر است این روش متقاضیان بیشتری نیز دارد.

روش ساخت تابلو چلنیوم توسط برش با دستگاه: در این روش؛ لبه با دستگاه خم وبرش حالت داده می شود و تمامی زوایا و حالت حروف نیز با دستگاه برش شکل می گیرد و تنها توسط حروف سازان و پلکسی گلاس مونتاژ می شود.

این روش طرفداران زیادی ندارد به این خاطر که تابلوسازی یک هنر است و باید توسط یک هنرمند طراحی شود و با دقت و ظرافت و حساسیت های هنرمندانه پیاده سازی شود

ویژگی و مزایای تابلو چلنیوم

همانطور که اشاره کردیم لبه چلنیوم از جنس آلومینیوم است و این امر باعث شده تا این تابلوها دارای استحکام بیشتری نسبت به سایر تابلوها داشته باشد و در برابر شرایط جوی دوام زیادی داشته باشد.

تولید کنندگان لبه های چلنیوم به منظور جلوگیری از ورود گرد و غبار از نوارهای اسفنجی بهره گرفته اند تا مانع ورود گرد و خاک و آب شوند.

تا پیش از نصب رول های چلنیوم؛ بر روی آن ها یک رویه پلاستیکی محافظ وجود دارد تا مانع هر گونه خط و خش شود ولی در هنگام نصب بایستی رویه پلاستیکی را از آن جدا کنند زیرا در برایر گرما ذوب شده و به حروف می چسبد.

چلنیوم دارای تنوع رنگی است و به هیچ عنوان رنگ آن تغییری نخواهد کرد و در رنگ های طلایی و نقره ای آن شاهد حالت براق و آیینه ای هستیم.

ورق های چلنیوم با کیفیت و مرغوب ضخامت بیشتری دارند که این مساله کارهای با مساحت بیشتر و در ارتفاع را به دلیل سنگینی کار تضمین می کند.  عرض لبه های چلنیوم 7؛ 9 و 11 می باشد که اغلب برای کارهایی که قرار است در ارتفاع بیشتری نصب شوند از ورق های 11 سانتی استفاده می کنند.

به اشتراک گذاری این مطلب: