روش ساخت حروف برجسته و تابلو چلنیوم در تابلوسازی

تابلوسازی در این چند سال اخیر رونق زیادی یافته است و روز به روز دستخوش تکنولوژی های  پیشرفته تر و خلاقیت های هنرمندانه تری گشته است.

در حال حاضر به دلیل تاثیرات تبلیغات در جذب مشتری؛ حرفه تابلوسازی به گونه ای حرفه ای تر و تخصصی تر در حال انجام است.

تابلوسازان برای ارائه بهترین خروجی سفارش مشتریان ناگزیر به فراگیری متدهای روز دنیا هستند تا بتوانند ضمن بهره مندی از بهترین متریال؛ تابلویی زیبا با رعایت اصول گرافیکی تولید نمایند.

در گذشته تنوع زیادی در حرفه تابلوسازی وجود نداشت و تنها تابلوهای حروف برجسته با ورق های نازک فلزی ساخته می شد که به دلیل بی کیفیتی و نا مرغوبی آن؛ این  روش تقریبا منسوخ شده است..

با روی کار آمدن حروف برجسته چلنیوم تحول عظیمی در امر تبلیغات محیطی مشاغل به وجود آمد و با استقبال بسیاری هم مواجه شد و به دلیل تنوع در شکل و رنگ و فرم آن جلوه منحصر به فردی به سردر مغازه ها و فروشگاه ها بخشید و باعث جذب مشتری بیشتر گشت و به طبع باعث زیباسازی شهری هم نیز گشته است. در این مقاله به نحوه ساخت تابلو چلنیوم پرداخته ایم که از ابتدا تا انتها چه مراحلی را طی می کند تا به دست مشتری برسد.

روش ساخت حروف برجسته چلنیوم

در ساخت تابلو چلنیوم همانند تمامی تابلوهای دیگر بایستی ایتدا حروف طراحی شوند. یعنی توسط یک گرافیست یا یک فرد آشنا به اصول طراحی و نرم افزارهای رسامی مثل کورل یا اتوکد فونت و ضخامت و سایز نهایی حروف تعیین گردد و پس از آن بر پلکسی گلاس یا همان پلاستیک شفاف که دارای رنگ بندی های مختلف می باشد طرح لیزر می شود.

بعد از این مرحله نوبت برش حروف می رسد که توسط دستگاه لیزر انجام می شود. بعد از اتمام برش حروف حالا لبه های چلنیوم را با حساسیت و دقت بالا به دور پلکسی می چسبانند.( البته دستگاه چلنیوم ساز می تواند کار خم و برش و قوس و شیار حروف را بر اساس فایل کامپیوتری انجام دهد ولی به دلیل آنکه این دستگاه برای حروف لاتین ساخته شده است نمی تواند خروجی خوبی برای حروف فارسی داشته باشد؛ پس بهتر است این کار توسط دستان هنرمند و فنی تابلوسازان انجام شود تا با ظرافت و زیبایی خاص خود به اتمام برسد)

روش ساخت حروف برجسته چلنیوم

بعد از آنکه مراحل طراحی و برش و چسباندن حروف به پلکسی تمام شد باید لبه حروف و چلنیوم را بر روی یک میز آهنی که دارای آهنر بای مخصوصی است  بگذارند و توسط چسب فوری یا چسب 123 و اسپری؛ ورق آلومینیوم را به پلکسی متصل کنند

بعد از گذراندن این مراحل نوبت به زیرسازی حروف چلنیوم می رسد که ار ورق های PVC استفاده می کنند که دارای ضخامت 8-10 میلیمتری و ابعاد 120-240 سانتیمتری می باشد. ورق های PVC بسیار مقاوم بوده و در برابر عوامل محیطی تغییر حالت نمی دهد و گزینه بسیار خوبی برای زیرسازی حروف چلنیوم به شمار می آید

در مرحله آخر هم حروف چلنیوم را بر روی ورق PVC می گذارند و حروف را بر روی آن دورکشی می نمایند و توسط اره برقی برش داده می شود به نحوی که حروف دقیقا زیر نوار گردگیر فیکس می شود. بعد از آن هم بخش روشنایی حروف که از SMD به استفاده می شود را  در یک فاصله مناسب از آن نصب می نمایند.

 

به اشتراک گذاری این مطلب: