تابلو نئون پلاستیک چیست و چه تفاوتی با تابلو چلنیوم دارد؟

تابلو نئون پلاستیک یکی از قدیمی ترین نوع تابلوهای تبلیغاتی به شمار می آید که در حال حاضر جای خود را به تابلو چلنیوم داده است و تقریبا می توان گفت دیگر در صنعت تابلوسازی جایگاهی ندارد و کمتر تابلوسازی پیدا می شود که از نئون پلاستیک استفاده کند ولی  تابلو نئون پلاستیک زیبایی و جلوه بسیار بالایی دارد که ساخت آن نیازمند تخصص و مهارت تابلوسازان حرفه ای می باشد.

تابلو نئون پلاستیک

همانطور که اشاره کردیم تابلوهای  نيون پلاستیک در گذشته در صنعت تابلوسازی بسیار پر کاربرد بوده اند و با روی کار آمدن چلنیوم تقریبا منسوخ شدند. جنس زوار این تابلو ها از جنس پلاستیک یا همان پلکسی گلاس است که در رویه کار از آن استفاده می کنند در حالی که زوار تابلوهای چلنیوم از جنس آلیاژ آلومینیوم است و مقاومت و استحکام و همچنین انعطاف پذیری بیشتری نسبت به تابلو پلکسی گلاس دارد.

در بحث نورپردازی تابلو چلنیوم و پلکسی باید گفت؛ در تابلوهای چلنیوم تنها از روبه رو و سطح  کار نور تابانده می شود ولی در تابلوهای پلکسی گلاس هم از سطح و هم از زوارها نور تابانده می شود.

منبع نور تابلوهای نئون پلاستیک لامپ نئون است و نمونه آن هم می توان روی شیشه مغازه ها مشاهده کرد که به شکل منحصر به فردی نورپرداری شده اند که در واقع می توان گفت در این امر بی رقیب است و جلوه بصری به شدت زیبایی دارد. شایان ذکر است برای ساخت  تابلوهای حروف برجسته نئون پلاستیک از نور های ‌LED و SMD استفاده می کنند

همانطور که در مقاله تابلو چلنیوم گفتیم منبع نور آن ها لامپ های LED و SMD هستند که مدرن تر و آسان تر است و به دلیل افت کبفیت نيون ها می توان گفت به طور کل نئون پلاستیک منسوخ شده است و دیگر کارایی ندارد

یکی دیگر از مزایای تابلو چلنیوم ها نسبت به تابلو پلکسی گلاس عمر و مقاومت ان ها می باشد که دلیل آن هم جنس آلیاٰٰژ آن می باشد که استحکام بسیار بالاتری در برابر شرایط آب و هوایی و جوی دارد. اما از نظر بصری اگر در ساخت تابلو نئون پلاستیک از مواد درجه یک استفاده شود و طراحی قوی داشته باشد در زیبایی و خروجی کار این تابلوها بی همتا هستند.

اگر در حال حاضر دیگر شاهد ساخت تابلوهای تبلیغاتیپلکسی گلاس نیستیم به این خاطر است که تابلوهای چلنیوم جدیدتر هستند و اجرای آن ها به دلیل خاصیت انعطاف پذیری شان  بسیار راحت تر است و دیگر اینکه سفارش دهندگان می خواهند در برابر هزینه ای که متقبل می شوند کار بادوام تر و با طول عمر بیشتری را تحویل بگیرند.

ساخت تابلو نئون پلاستیک نسبت به چلنیوم دشوارتر است و نیازمند مهارت و تخصص تابلوسازان می باشد و در حین ساخت آن بایستی از برشکاری و درجه حرارت گوناگونی استفاده شود.به همین خاطر است که بیشتر تابلوسازان به مشتریان خود می گویند از تابلو چلنیوم استفاده کنند زیرا ساخت آن بسیار راحت تر است.

نحوه ساخت تابلو نئون پلاستیک

برای ساخت تابلوهای نئون پلاستیک ابتدا بایستی طرح مورد نظر(لوگو؛ تصاویر یا حروف) به صورت برجسته ساخته شوند و بر روی زمینه کار که می تواند از جنس پلاستیک؛ نمای سنگی یا کامپوزیت و… باشد نصب گردند. جنس طرح و حروف از جنس نئون یا پلکسی گلاس می باشد. برای نورپردازی آن ها از نورهای LED و SMD استفاده می کنند که از کناره ها به حروف نور تابانده می شود که باعث جلوه منحصر به فردی در شب می شود.

تفاوت تابلو نئون پلاستیک با تابلو نئون

بسیاری از مردم بر این باورند که تابلو تئون پلاستیک با تابلو نئون یکی هستند در صورتی که کارایی این دو تابلو با یکدیگر متفاوت هستند. در حقیقت باید گفت تابلو نئون ها تابلوهای پلاستیکی حجم داری هستند که داخل آن ها لامپ های مهتابی به کار برده شده است

به اشتراک گذاری این مطلب: