تابلو استیل چیست و چه مزایایی دارد؟

استیل آلياژ بسیار قدیمی است که از زمان های دور تا کنون در صنعت؛ کاربردهای زیادی داشته است که  یکی از موارد کاربردی آن در صنعت در شاخه تابلوسازی می باشد که بسیار خروجی زیبا و شکیلی دارد. علاوه بر آن فلز استیل در برابر شرایط جوی و آب و هوایی مقاومت بسیار بالایی دارد به طور مثال در دمای +1000 درجه و -200 درجه استحکام خود را از دست نمی دهد و کیفیت و حالت خود را حفظ می کند.

تابلوهای ساخته شده از جنس آلیاژ استیل با آنکه استیل  فلز بسیار قدیمی می باشد اما طرفداران زیادی دارد

تابلوهای ساخته شده با این فلز  بسیار چشمگیر و زیبا هستند و از نظر مخاطبین و دید مردم یک عنصر چشم نواز به شمار می آید.

فلز استیل با درصد بسیار کمی از کربن(حدود 2 درصد) ترکیب شده است و بسته به درصد دیگر عناصر به کار برده شده در آن شکل پذیری و مقاومت آن متغیر است.

ورق های فلز چگونه برش داده می شوند؟

شیوه برش ورق های استیل از گذشته تا به امروز دستخوش تغییرات خوبی شده است . بدین گونه که در گذشته برای برش ورقهای استیل از قیچی و به طور دستی استفاده میشد اما امروزه با روی کار آمدن دستگاه های برش لیزری؛ برش ورق های استیل به صورت لیزری انجام می شود که معایب برش دستی مثل ناهموار بودن و خش دار شدن استیل را در بر ندارد و به دلیل دقت بالایی که دارد زیبایی و کیفیت استیل حفظ می شود.

درگذشته از آلیاژ فلز استیل استفاده می شد که خالی از ایراد نبود و با گذشت زمان تغییر رنگ می داد و سیاه می شد و بایستی پس از مدتی مورد ترمیم و پرداخت قرار می گرفت.

اما در حال حاضر از ورق های استیل 0.7 که اصطلاحا نگیر هستند(سیاه نمی شود) استفاده می کنند که با گذشت زمان نیازی به پرداخت آن نیست.

تابلو استیل چیست و  چگونه ساخته می شود؟

برای ساخت تابلو استیل بایستی حروف استیل را با ورق های پلکسی گلاس ترکیب نمایند و لیه های کار با استیل به اصطلاح لبه کاری و لحیم شوند.

تابلوهای استیل در دو نوع استیل پایه دار و ساده ساخته می شوند که در نوع پایه دار آن حروف با فاصله بر روی پایه نصب می شود که دلیل آن هم ایجاد فضا برای نورپردازی می باشد برای نورپردازی آن هم از نورهای SMD استفاده می کنند.

تابلوهای استیل را در کل به صورت نوردار و بدون نور می سازند که در نوع نور دار آن به شکل تک رنگ و چند رنگ ساخته می شود.

فلز استیل به خودی خود نور را از خود عبور نمی دهد و برای اینکه تابلوسازان؛ تابلو استیل نورداری بسازند بایستی فضایی را با پایه دار ساختن آن تعبیه نمایند که نورپردازی در زیر حروف استیل انجام شود و نور به صورت سایه دار از زیر حروف رویت شوند.

بیشترین کاربرد حروف استیل نوردار در فضاهای بسته می باشد که دارای نور زیادی نیستند و با انجام نورپردازی جلوه زیبایی به حروف می دهند.

حروف استیل چه مزایایی دارند؟

استفاده از ورق های استیل اصل مزایای بسیاری دارد که باعث یک خروجی خوب و چشم نواز برای تبلیغات و معرفی کالا و یا خدمات مشتریان می شود که برای تشخیص ورق استیل اصل از ورق های استیلی که فقط از روکش استیل استفاده کرده اند می توانید از آهن ربا استفاده کنید اگر آهن ربا به ورق نچسبید به معنای آن است که ورق از جنس استیل اصل ولی اگر آهن ربا به ورق چسبید یعنی فقط از روکش استیل در آن ورق به کار برده شده است.

در حال حاضر بهترین ورق استیل؛ ورق هایی هستند که دارای ضخامت یک میلی متر می باشند که سازنده آن کشور اسپانیا می باشد که از بارزترین خصوصیات آن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • جذاب و چشم نواز است
 • در برابر شرایط جوی و آب و هوایی مقاومت و استحکام بالایی دارد
 • دارای سطحی صاف و براق  است
 • حالت کدر و مات به خود نمی گیرد
 • تمیز کردن آن بسیار راحت است

انواع حروف استیل

 • استیل رینگی
 • استیل دودی
 • استیل مسی
 • استیل طلایی خش دار
 • استیل نقره ای خش دار
 • استیل طلایی براق
 • استیل نقره ای براق

در توصیف تابلوهای استیل طلایی باید بگوییم که این تابلوها دارای طرفداران بسیار زیادی هستند و یکی از زیباترین انواع تابلو استیل به شمار می آید . در مجموع تابلوهای استیل دارای 2 نوع حروف برجسته استیل و رینگی می باشد.

تابلو حروف برجسته استیل چیست؟

تابلو حروف برجسته استیل کاربرد فراوانی دارد و جنس آن تماما از جنس استیل است و به صورت برجسته ساخته می شود. میزان برجستگی حروف برجسته استیل تقریبا 5 تا 6 سانتیمتر است و قطر خود آن حدود 2 یا 3 سانتی متر است برای نورپردازی این حروف می توان از هر رنگی استفاده کرد ولی معمولا رنگ آفتابی زیبایی بیشتری دارد

تابلو حروف برجسته رینگی چیست؟

برای ساخت حروف برجسته رینگی از ابزاری مانند واشر استفاده می کنند به شکلی که این وسیله دور تا دور حروف بچرخد و حالت برجسته پیدا کند و بعد آن را لبه کاری می کنند و داخل آن ها را نورپردازی می کنند

به اشتراک گذاری این مطلب: