تابلو ترمووود چیست و چه کاربردی در صنعت تابلوسازی دارد؟

تابلو ترمووود در صنعت تابلوسازی در واقع نوعی چوب صنعتی است که طی فرآیندی نواقص چوب برطرف شده و تولید می گردد. چوب یکی از عناصر بسیار مهم در طبیعت است که دارای استحکام و زیبایی بسیاری می باشد که می توان بر روی آن تزئینات و حکاکی های متنوعی انجام  داد. یکی از خواص چوب این است که وقتی سوزانده می شود استحکام آن افزایش می یابد به گونه ای که جنگ جویان باستان شمال اروپا از آن به عنوان سلاح جنگی استفاده می کردند و در مقابل از جنبه تزئینی آن غافل نبودند و همین مساله باعث شد ترمووود به شکل مدرنیته وارد زندگی افراد شود واز چوب برای استفاده در نمای بنا و دکوراسیون به کار برند. ساختار دلنشین و رنگ های جذاب چوب ویژگی هایی است که باعث شد پای ترمووود به صنعت تابلوسازی باز شود و تابلوسازان از این متریال خارق العاده در امر تابلوهای تبلیغاتی بهره مند شوند

ترمووود چیست؟

پس از آنکه بشر به این مساله دست یافت که سوزاندن  و نیم سوز کردن چوب مقاومت آن را بالا می برد برآن شد تا تحقیقات گسترده ای بر روی خواص و ویژگی های چوب انجام دهد که کشور فنلاند برای اولین بار توسط متدهای مهندسی و فرآوری های خاص موفق شد عمر چوب را افزایش دهد و در نهایت به  روش ترمووود دست یابد که این روش به شرح زیر می باشد:

1.در قدم اول چوب ها را در اشکال مختلف برش می دهند و ابتدا در دمای 100 و سپس 130 درجه سانتی گراد به شکل خاصی حرارت می دهند که باعث خشک شدن و افت رطوبت آن می گردد.

2.در این مرحله نوبت به پارت دوم حرارت دادن به چوب  با همان شرایط مرحله اول می رسد با این تفاوت که این بار حرارات را از 180 تا 200 درجه افزایش می دهند تا تمامی صمغ و رطوبت چوب به طور کامل خارج شود . برای این کار نیاز به ساعت ها زمان می باشد که تمام قسمت های چوب تا مرکز آن به رنگ قهوه ای روشن در بیاید.

3.در مرحله سوم چوب کم کم سرد می شود تا به دمای 100 درجه برسد و بر روی آن آب می پاشند و به خاطر بخار آب دمای چوب به دمای محیط می رسد. این کار باعث می شود که چوب هر نوع مشکل و ایرادی دارد از بین برود زیرا با متحمل شدن حرارت بالا طی عملیات شیمیایی اسیدهای آن تجزیه می شود و از هر نوع جانور و حشره ای عاری می گردد . همچنین باعث خارج شدن قسمت اعظم رزین چوب می شود و بخشی از چوب که باقی می ماند به شکل بلور در می آید و دیگر ضرری نخواهد داشت.

تمامی این مراحل به این خاطر انجام می شود که مقاومت  چوب در مقابل شرایط جوی محیطی مثل بارندگی؛ سرما؛ گرما؛ رطوبت و حشرات و هر عامل داخلی و خارجی بالا رود.

انواع ترمووود

برای ساخت نما؛ دکوراسیون و تابلوهای چوبی بسته به مکانی که قصد استفاده از آن را دارید ترمووود به دو روش زیر صورت میگیرد:

روش  Thermo-S: در این روش چوب را تا دمای 180 درجه حرارت می دهند و استحکام آن را تا این میزان بالا می برند و کاربرد آن در فضاهای داخلی می باشد. در این روش با حرارت دادن آن تا دمای 180 درجه مقاومت چوب در برابر تغییرات سایز و اندازه کار افزایش می یابد و امکان تغییر سایز بین 6 تا 8 درصد وجود دارد که آن هم وابسته به میزان رطوبت محل می باشد. از روش Thermo-S  در نوع سوزنی آن برای مصارف داخلی اجزای ساختمان؛ مبلمان داخلی: درب و پنجره؛ سونا و… بهره می جویند و از نوع پهن آن برای کف پوش ها: مبلمان های بیرونی: سونا و… به کار می گیرند

روش Thermo-D: در این روش چوب را تا دمای 220 درجه حرارت می دهند و میزان مقاومت آن را تا این میزان بالا می برند و دوام آن در برابر تمامی شرایط جوی بالا می رود و مصارف آن بیشتر برای فضاهای گسترده خارجی و باز می باشد میزان تغییر ابعاد در  این روش بین 5 تا 6 در صد می باشد که بستگی به میزان رطوبت محیط دارد. نوع سوزنی این روش برای استفاده از دیوارها؛ مبلمان های بیرونی و کف پوش ها؛ سرویس بهداستی و… کاربرد دارد و نوع پهن این روش برای کف پوش ها؛ مبلمان های بیرونی: سونا و اتصالات در تمامی شرایط جوی با رنگ تیره تر از نوع S کاربرد دارد.

استفاده از ترمووود در تابلوسازی

استفاده از روش ترمووود در تابلوسازی غالبا مصرف بیرونی و خارجی  دارد و از همین روی بایستی در برابر شزایط آب و هوایی؛ آلودگی و عوامل دیگر خارجی مقاوم باشد و در عین حال زیبا و سبک باشد . به کار گیری از پلاستیک نسوز: شیشه نشکن و استیل ضد زنگ و در کنار آن بهره مندی از ترمووود باعث زیبایی و جلوه خاصی به محل کار شما می شود که یکی از شکیل ترین انواع تابلوسازی می باشد. استفاده از چوب در تابلوسازی یا در اصل ترمووود باعث حس آرامش و امنیت می شود و به نوعی به طور صمیمانه به مشتری شما حس خوش آمد گویی را القا می کند  تابلوهای ترمووود هم می تواند جنبه صمیمانه و فانتزی داشته باشد و هم می تواند ظاهری لوکس و فاخر به محل کار شما ببخشد. قابلیت نقاشی و حکاکی و الصاق هر نوع متریالی بر روی چوب ترمووود از دیگر مزایای این تابلو های تبلیغالتی به شمار می آید

به اشتراک گذاری این مطلب: