تابلو روان یا تابلو دیجیتال چیست؟

تابلو روان یا تابلوهای الکترونیکی در واقع نمایشگرهای به کار برده شده در ساعت ها؛ اتومبیل ها؛ ایستگاه های مسافر بری و… هستند که مستلزم داشتن صفحه نمایشی می باشند که به طور محدود اطلاعاتی را به مخاطبین خود برسانند و گاه به صورت تلویزیون شهری اطلاعات و پیام تبلیغاتی خود ر به مخاطبان خود می رسانند

از تابلو های روان می توان به عنوان تابلوهای تبلیغاتی فروشگاه ها و مراکز خدماتی هم یاد کرد. یکی از خصوصیات این تابلو ها نمایش حروف و اشکال به صورت متحرک است که باعث جلب توجه و جدب مشتری می شود.

تابلو روان از چه قطعاتی تشکیل شده است؟

تابلوهای روان توسط یکسری دیودهای نورانی که در یک صفحه قرار دارند با یک نرم افزار کامپیوتری؛ نوشته ها و تصاویر را نشان می دهند. این تابلو ها از قطعاتی تشکیل شده اند که عبارتند از:

ماژول

یکی ار اصلی ترین قطعات تابلو روان ماژول ها می باشند که در اصل  نورهای led می باشندد که به شکل بلوک در فواصل یکسان تعریف شده ای قرار گرفته اند که وظیفه نشان دادن اطلاعات از قبیل: متون؛ تصاویر؛ فیلم و انیمیشن را به عهده دارند.

ماژول ها هم به صورت تک رنگ وجود دارند و هم به صورت سه رنگ( قرمز؛ سبز؛ زرد-آبی؛ قرمز-بنفش) یا فول کالر که توانایی پخش به صورت تمام رنگ را دارند.

ماژول ها در سه نوع  outdoor؛ semi outdoor؛ indoor وجود دارند. نوع outdoor آن ضد آب است و در برابر عوامل جوی بسیار مقاوم است و می توان از آن ها در محیط های خارجی استفاده کرد. نوع semi outdoor  ضد آب نیست اما در برابر عوامل جوی مقاوم است و نوع indoor آن برای موارد داخلی مثل سالن ها و فروشگاه ها به کار برده می شود. LED های به کار برده شده در ماژول به دو نوع SMD و DIP تقسیم می شوند .از لحاظ فنی هم ماژول ها به دودسته جریان ثابت و ولتاژ ثابت تقسیم می شوند که جریان ثابت ها برای تابلو های با کیفیت فول کالر کابرد دارند و ولتاژ ثابت ها برای ماژول های تک رنگ و ارزان قیمت استفاده می شوند.

منبع تغذیه

این قطعه در تابلوهای روان موظف هستند تا ولتاژ برق به میزان 220 ولت متناوب AC را به ولتاژی تبدیل کنند که ماژول ها و کنترلر ها به آن نیازمندند. که این ولتاژ معمولا 5 ولت مستقیم DC است که بهتر از ولتاژ 4.5 استفاده شود.

مادر بورد

این قطعه که به آن کنترل بورد هم گفته می شود وظیفه ارسال اطلاعات که برای آن تعریف کرده اند در فواصل زمانی مشخصی نمایش داده شود را دارد.

مادربوردها دو نوع آفلاین و آنلاین دارد که در نوع آفلاین اطلاعات را به بورد آن انتقال می دهند که در فاصله های زمانی مشخص؛ اطلاعات را نمایش می دهد و وقتی هم که تمام شد مجددا به اول باز میگردد و شروع به نمایش اطلاعات می کند اما در نوع انلاین ان اطلاعات توسط یک دستگاه یا ویدیو پروسسور به یک منبع پخش خارجی مانند تلویزیون وصل است و اطلاعات را در آن به نمایش در می آورد

کابینت

فضایی که در آن اجزاء تابلو روان یعنی ماژول ها؛ مادر بورد؛ منبع تغذیه جهت محافظت قرار می گیرد را کابینت یا فریم و یا قاب می گویند و جنس آن از آلومینیوم یا فلز است. خصویات یک کابینت خوب آن است که در درجه اول ضد آب باشد. دوم انکه درب داشته باشد. سوم دارای قفل درب باشد و هم چنین از گلند با کیفیت و ورق مستحکم و رنگ پودری استاتیک در آن به کار برده باشند.

ویدیو پروسسور

این مورد برای پخش آنلاین که به یک دستگاه خروجی متصل است مورد استفاده قرار می گیرد و وظیفه تطبیق ارسال اطلاعات آنلاین را برعهده دارد. ورودی های آنلاین مثل دوربین ها دارای ابعاد گوناگونی می باشند که برای آن که آن ها را در ابعاد یکسانی به نمایش در بیاورند  به ورودی های گونگون با قابلیت پخش سایز با ابعاد یکسان با تابلو روان را ایجاد می کنند.

به اشتراک گذاری این مطلب: